آموزش

راهنمای خرید پمپ باد خودرو

مطمنا برای هر مالک خوردو یا راننده ایی اتفاق افتاده یا ممکن است اتفاق بیوفتد که تایر خودروی او پنچر شود و این پنچری در بهترین حالت با تعویض تایر با زاپاس رفع میگردد که البته همین تعویض لاستیک مستلزم کار و صرف زمان زیادی است و به غیر از زحمت زیادی که بابت درآوردن جک از صندوق، بیرون آوردن زاپاس از زیر ماشین، زدن جک و بالابردن ماشین، باز کردن تایر پنچر و تعویض با تایر سالم و پرباد است همین کارها زمان زیادی را نیز صرف میکند و البته دست و لباس خود را نیز آلوده و سیاه میکنید. حال تصور کنید اگر یک پمپ باد فندکی در خودرو خود داشته باشید میتوانید براحتی در چند دقیقه لاستیک ماشین خود را باد کرده و تا رسیدن به آپاراتی یا تعویض روغنی براحتی مسیر را طی کنید.
حال تمام این کارها و مشکلات تعویض لاستیک و تایر را در نظر بگیرید که شبی در جاده ایی خارج از شهر همراه با خانواده در فصل سرما زیر بارون یا برف بخواهید لاستیک پنچر را تعویض کنید! در این شرایط راه بهتر و ایمن تری نیز وجود دارد که آن استفاده از پمپ باد فندکی است تا براحتی با اتصال سوکت فندکی یا فیش سر باتری در عرض چند دقیقه لاستیک ماشین خود را باد کرده و تا اولین تعمیرگاه و پنچرگیری حرکت نمایید تا بتوانید چرخ ماشین خود را پنچرگیری کرده و تعویض نمایید.

پمپ باد فندکی چیست؟!

یکی از انواع کمپرسور هوا یا پمپ باد ها، پمپ باد خودرو یا کمپرسور باد ماشین است که دقیقا کار پمپ باد را انجام میدهد با این تفاوت که میتواند با برق 12 ولت خودرو راه اندازی شود و البته حجم و اندازه بسیار کوچک تری نیز نسبت به کمپرسور هوا های معمولی دارند و برای باد کردن لاستیک خودرو، باد کردن توپ و وسایل بازی بادی کودکان و استخر های بادی و وسایل بادی دیگر بکار برده میشود در حالی که کمپرسور هوا یا پمپ باد های معمولی برای استفاده های صنعتی تر بکار برده میشود و برای راه اندازی ابزارهایی مانند فرز مینیاتوری بادی ، بکس بادی ، میخکوب بادی ، منگنه کوب بادی یا پیستوله بادی و مخزن رنگ بادی بکار برده میشود.

انواع کمپرسور هوا ماشین

پمپ باد فندکی
مینی کمپرسور باد
کمپرسور باد سر باتری
کمپرسور باد برقی و فندکی
استارتر و پمپ باد شارژی

پمپ باد فندکی

یکی از پرمصرف ترین و پرطرفدار ترین انواع پمپ باد ماشین، پمپ باد فندکی است که به وسیله یک فیش به جای فندک داخل خودرو متصل میشود و با برق 12 ولت ماشین راه اندازی میشود و با یک سیم رابط یا شلنگ رابط میتوان تایر یا لاستیک ماشین را باد کرد.
از مهمترین مزایای پمپ باد های فندکی که به سوکت فندک خودرو متصل میشوند راحتی استفاده از آنها است که بدون هیچ مشکلی و به آسانی فیش کمپرسور باد را متصل و کمپرسور راه اندازی میشود و بدون هیچ آلودگی، روغنی یا سیاه شدن دست میتوان لاستیک و تایر خودرو را باد کرده و به حرکت ادامه داد.
از معایب مهم این کمپرسور ها این است که با وجود سادگی در استفاده از فیش فندک ماشین اگر مشکل یا اتصالی در فیش فندکی باشد ممکن است این مشکل روی پمپ باد فندکی تاثیر منفی گذاشته و حتی ممکن است به قطعات الکتریکی یا حتی موتور پمپ باد صدمه زده و یا از پمپ باد فندکی را از کار انداخته و بسوزاند. عکس این مورد نیز ممکن است اتفاق بی افتد و مقدار جریانی که پمپ باد از فیش فندکی و پس از آن سیم کشی ماشین میکشد ممکن است به سیم کشی آسیب رسانده یا فیوز ها را قطع کند و یا فیش فندکی را خراب کند.
لازم به ذکر است این موارد فقط در صورت وجود مشکل در کمپرسور هوا فندکی یا فیش فندک خودرو است و یا استفاده از پمپ باد فندکی های غیر استاندارد و متفرقه که میزان آمپر زیادی از فندک میکشد یا قطعات الکترونیکی استانداردی در آنها استفاده نشده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.